Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Przygody o Jadzi Pętelce Barbary Supeł, to lektury polecane już najmłodszym czytelnikom. Rodzice i dzieci mogą rozpoznać w nich sytuacje z własnego życia i utożsamić się z nimi. Książeczki mają prosty tekst i piękne ilustracje, obok których nie można przejść obojętnie. Jest to ważne szczególnie dla dzieci ponieważ najpierw „czytają oczami”. O piękne ilustracje zadbała Agata Łuksza. 

Seria książeczek o Jadzi Pętelce posiada wewnątrz wiele aktywizujących elementów, które zachęcą najmłodszych do nauki przez zabawę. Na pewno chętnie będą podążać za bohaterką i oswajać się z różnymi życiowymi sytuacjami i nauczą się rozwiązywać różnego rodzaju problemy. 

Jadzia Pętelka robi siku.

„Jadzia dostała prezent! Ale co to? Coś na głowę? Coś do przechowywania zabawek? Nie! To nocnik do robienia siku! Jednak Jadzia jeszcze nie umie korzystać z nocnika. Czy dziewczynce uda się z nim oswoić?” To świetna lektura, którą warto wprowadzić do dziecięcej biblioteczki jeszcze przed kupnem nocnika i rozpoczęciem odpieluchowania. Maluch na pewno poczuje się bezpieczniej i raźniej jeśli zrozumie, że ma prawo popełniać błędy w tym temacie, że jest to proces, który ma prawo potrwać dłużej. Książeczka pozwoli przejść dziecku w miły sposób przez ten etap rozwojowy. 

Jadzia Pętelka idzie na spacer.

„Jadzia wybiera się na spacer. Na zewnątrz jest mokro i wieje wiatr, więc Jadzia zakłada kalosze, ciepłą kurtkę, rękawiczki i czapkę i wyrusza z mamą na przechadzkę. Jakie przygody czekają na świeżym powietrzu?” Powinno być miło i przyjemnie, jednak w książce nie do końca tak jest. Jadzi trochę marudzi. Ale spokojnie! Mama znajdzie sposób jak przekonać dziewczynkę do spaceru i na pewno poprawi jej humor. 

Jadzia Pętelka nie odda łopatki 

„Jadzia Pętelka dostała nową łopatkę. Jest duża. Jest pomarańczowa. I najpiękniejsza ze wszystkich łopatek! Jadzia nikomu jej nie odda! Ale zabawa w piaskownicy jest ciekawsza, kiedy współpracuje się z innymi dziećmi. Czy dziewczynka pożyczy komuś swoją łopatkę?” To książka o nauce dzielenia się z innymi i tym, jak ważne jest działanie w grupie.

Przygody uroczej Jadzi Pętelki napisane przez Barbarę Supeł spodobają się młodym czytelnikom, w dużej mierze dlatego, że mogą oni się z tą małą dziewczynką utożsamiać, widzą, że Jadzia jest normalną dziewczynką, która boryka się z różnymi kłopotami na co dzień. Tematy opisywane w książkach są bardzo znajome, każdy rodzic boryka się z nimi na danym etapie rozwoju swojego dziecka – może być to zatem świetny punkt wyjścia do kształtowania zachowań, dobrych manier czy wprowadzania zmian. Jadzia Pętelka to dla dzieci pewnego rodzaju… wsparcie 🙂

Zostaw komentarz