Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Czytanie dzieciom pozytywnie wpływa na ich rozwój i wiemy to już od dawna. Jakie dokładnie niesie ze sobą korzyści, od kiedy czytać i jak długo? Po książkę dla najmłodszych warto sięgnąć już w pierwszych dniach życia dziecka i niekoniecznie dopiero tych poza brzuchem. Już w życiu płodowym docierają do niego dźwięki z zewnątrz. Od trzeciego trymestru rozpoznaje już głosy, więc jest to świetna okazja do budowania więzi i wyciszenia (nie tylko malucha, ale i mamy). Nieważne jak długo czytamy, najważniejsze, że to robimy. Już nawet pięć minut codziennej lektury jest lepsze niż jej brak!

  1.  Zanim dziecko zacznie mówić, tworzy tak zwany słownik bierny, co oznacza, że uczy się znaczeń słów, rozróżniania ich. Czytanie sprawia, że szybciej (i lepiej!) rozwija się mowa i słownictwo. To jedna z ważniejszych umiejętności, dzięki niej dziecko ma szansę komunikować się z otoczeniem w sposób werbalny, mówić o swoich potrzebach i towarzyszących mu emocjach. A żeby nauczyć się mówić, trzeba słyszeć. Do nauki słów świetnie nadają się książeczki z serii PUCIO.
  2.  Wspólne czytanie sprzyja budowaniu więzi, pozytywnych relacji. Bliskość między dzieckiem, a rodzicem jest bardzo ważna i to jest ku temu świetna okazja. Można się tulić, śmiać, rozmawiać. Wspólnie spędzony czas to najlepsze, co możemy dać naszym dzieciom. To bezcenne chwile, dzięki którym dziecko czuje się ważne ponieważ skupiamy się tylko na nim. I właśnie dlatego warto zrobić z czytania pewnego rodzaju rytuał.
  3. Książkowe historie uczą czym jest dobro i zło, jakie są emocje i jak sobie z nimi radzić. Pokazuje na jakie problemy dziecko może natrafić w konkretnych sytuacjach, jakie są sposoby na ich rozwiązywanie. Czytanie uczy funkcjonowania w społeczeństwie. Pokazuje między innymi jak zachowywać się w miejscach publicznych, czym jest kultura osobista, jak radzić sobie z domowymi obowiązkami. Niektóre z nich mają naprawdę głębokie przesłanie, zrozumiałe dla dorosłych i dla dzieci. „Kicia Kocia” to seria książeczek, która zawiera prosty przekaz w niezbyt długim tekście.
  1. Czytanie pobudza wyobraźnie. Sprawia, że dziecko przenosi się w inny świat. Poznaje nowych bohaterów, wkracza w ich świat, przenosi się do innej krainy. Warto poprosić dziecko aby opowiedziało nam, jak inaczej mogłyby potoczyć się losy bohaterów , co jeszcze mogłoby znaleźć się na ilustracji. Dziecko uwielbia również kiedy to rodzice opowiadają historie.
  2. Czytanie to również świetna okazja do rozwijania zmysłu dotyku. TAK! Książeczki sensoryczne, oprócz tekstu, zawierają również różnego rodzaju tekstury. Mogą być miękkie, twarde, puchate, śliskie. Dziecko kojarzy książkę z zabawą, przyjemnością, dobrze spędzonym czasem. 
  1. Dzięki zaszczepieniu w dziecku nawyku codziennego czytania, zmniejsza się ryzyko uzależnienia od mediów. Bardzo prawdopodobne, że za jakiś czas dziecko, mając wybór, wybierze książkę zamiast telewizora, komputera czy telefonu. I to będzie ogromny sukces dla rodzica i ogromna korzyść dla dziecka.

Czytanie to niedroga rozrywka, która niesie ze sobą masę pozytywnych korzyści. Biorąc pod uwagę fakt, że czas spędzony z dzieckiem jest bezcenny, cena za książkę jest niewielka. Nie rodzimy się z miłością do czytania, dlatego warto przekonać do tego dziecko jak najwcześniej. Co do korzyści z tego płynących nikogo nie trzeba już przekonywać, prawda?

Zostaw komentarz