Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Szczotkowanie ciała stało się ostatnio bardzo modne. I za taką modą naprawdę warto podążać!

To zabieg nie tylko tani (porządna szczotka wystarcza na długo) i łatwy w wykonaniu, ale także niezwykle skuteczny. Pierwsze efekty widać już często po 3-4 razach! A wystarczy już kilka minut dziennie, co najmniej trzy razy w tygodniu, a najlepiej każdego dnia.

Jakie zatem korzyści niesie ze sobą regularne szczotkowanie ciała?

  • zmniejszenie obrzęków,
  • uwalnia z napięcia
  • uelastycznia skórę, ujędrnia ją
  • poprawa ukrwienia
  • stymulacja układu odpornościowego
  • nieoceniona pomoc w walce z cellulitem, wrastającymi włoskami
  • pozytywny wpływ na nasze SAMOPOCZUCIE

Jak szczotkować ciało?

Masaż najlepiej wykonywać przed każdą kąpielą, żeby później zmyć martwy naskórek. Do szczotkowania nie używamy olejków i balsamów – robimy to NA SUCHO. Szczotki nie dociskamy do ciała, trzymamy ją lekko w dłoni i po prostu przesuwamy po ciele.

Najważniejsza zasada: zawsze w kierunku serca!

BRZUCH I STAWY: szczotkujemy kulistymi ruchami. Tyczy się to m. in ramion, kolan, bioder, nadgarstków i kostek.

NOGI I RĘCE: posuwiste ruchy od góry do dołu.

Do biustu, szyi, dekoltu i twarzy wybierz szczotkę specjalnie do tego przystosowaną.

BIUST: Kreślimy na piersi koło. Zaczynamy spod pachy i pod piersią szczotkujemy w kierunku wskazówek zegara.

SZYJA: odchyl głowę do tyłu i szczotkuj szyję w górę i na dół.

DEKOLT: kreśl na dekolcie grube koła. Na obojczyku przejedź szczotką do zewnątrz.

TWARZ: umytą twarz szczotkuj maksymalnie 3 razy w tygodniu. Powinno to zająć około 1-2 minut. Ruchy szczotką kierujemy od środka twarzy do zewnątrz, długimi posuwistymi ruchami. Możesz szczotkować usta!:) Czoło szczotkuj kolistymi ruchami. Ważne by unikać dociskania szczotką do twarzy i omijać okolice oczu – tak by żaden włos do nich nie wpadł.

Higiena szczotki jest tak samo ważna jak jej regularne stosowanie. Po każdym użyciu szczotkę należy otrzepać. Można myć ją szamponem (uważając by oprawa została nienaruszona. Może to doprowadzić do jej popękania, ale jest to tylko aspekt wizualny). Raz w tygodniu warto spryskać ją octaniseptem lub przemyć spirytusem. Szczotka powinna być używana tylko przez jedną osobę, tak jak szczoteczka do zębów, ale o tym chyba nie trzeba wspominać? 🙂

Szczotkowanie w ciąży? NO JASNE!

Jeśli tylko ciąża przebiega zdrowo i wszystko jest w porządku. 1 i 2 trymestr to świetny czas by zacząć, szczególnie kiedy mamy więcej czasu. Szczotkowanie świetnie sprawdza się w walce ze świeżymi, czerwonymi rozstępami, które często pojawiają się w tym błogosławionym stanie. Po porodzie naturalnym można wrócić do szczotkowania już po około 2-3 tygodniach, po cesarskim cięciu lepiej poczekać 5-6 tygodni. Samą ranę po cięciu należy szczotkować po konsultacji z lekarzem, kiedy całkowicie się zabliźni. Ale naprawdę warto to robić – mobilizować ją! Unikaj szczotkowania w 3 trymestrze ciąży ponieważ może ono wywołać przedwczesne skurcze.

Po każdym szczotkowaniu należy mocno nawilżyć, natłuścić skórę. Jeśli swędzi, to znaczy, że nie została wystarczająco nasmarowana. Po zabiegu skóra jest pozbawiona martwego naskórka i gotowa na przyjęcie w głąb siebie substancji odżywczych i nawilżających, zatem efekty smarowania będą lepiej widoczne i ulubiony balsam niekoniecznie będzie spisany na straty!

Kiedy nie szczotkować ciałaz? Istnieje kilka przeciwskazań! Jeśli któraś część ciała drażni Cię, sprawia ból – zaprzestań szczotkowania tego miejsca. Należy uważać na wszystkie znamiona, blizny i rany – omijaj je podczas szczotkowania. Przy widocznych żylakach zalecamy konsultację z lekarzem. Trzeci trymestr ciąży również jest jednym z przeciwskazań do szczotkowania, może wywołać skurcze.

To jak, zaczynamy? 🙂

Zostaw komentarz