Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Dla osób, które jeszcze nie znają tej książek: Pucio to bohater książek, które mają na celu nie tylko zabawę, ale także pomoc w rozwoju mowy u dzieci. Autorką jest Marta Galewska-Kustra, pedagog dziecięcy i logopeda, specjalizująca się w terapii opóźnionego rozwoju mowy. Ilustracje to dzieło Joanny Kłos.

Zarówno dzieci, jak i dorośli uwielbiają serię książek o Puciu. Często jest to miłość od pierwszego wejrzenia, pierwszego przeczytania. To nauka przez zabawę, a jednocześnie narzędzie wspierające rozwój mowy dziecka. Książki rosną razem z nimi i rzadko kiedy się nudzą. Dlaczego?

Pucio jest przyjacielem, rówieśnikiem, normalnym chłopcem. Dzieci bardzo często utożsamiają się z nim, porównują. Zachowuje się on bowiem tak, jak oni, wygląda podobnie (naturalnie, nie jest przerysowany), również uczy się nowych rzeczy, zachowania w określonych sytuacjach.

Dzieci uwielbiają zwierzęta, a w książkach o Puciu ich nie brakuje! Jest nie tylko pies Funio, kot Mimi , ale także krowa, koza, owca, wiewiórka, żaba i wiele, wiele innych. Dziecko nie tylko uczy się nazw zwierząt, rozróżniania ich, ale także wyrazów dźwiękonaśladowczych.

Pierwsza część “Pucio uczy się mówić. Zabawy dźwiękonaśladowcze dla najmłodszych” to przedstawienie wesołego chłopca i jego rodziny. Krótkie opowiadania, nieskomplikowane obrazki, nazwy wyrazów dźwiękonaśladowczych (np. “hau, hau”, “miau, miau”) nawiązują do codziennych sytuacji, które zna każdy maluch – gotuje z rodzicami, kąpię się, spaceruje. Polecana dla dzieci w pierwszych 3 latach życia.

“Pucio mówi pierwsze słowa” ponieważ skończył już dwa lata. To kolejna książka z serii o małym chłopcu. Ta część posiada mnóstwo wskazówek dla rodziców, jak mogą wspierać rozwój mowy u dzieci. Świetnie sprawdzi się w zabawie z dziećmi, które zaczynają wypowiadać pierwsze słowa, tworzyć proste zdania. Wyróżnione przedmioty są podpisane i zachęcają do powtarzania wyrazów. Opisany jest jeden dzień z życia Pucia i jego rodziny, co na pewno zaciekawi malucha!

W trzeciej części książek Pucio jest już starszy i coraz więcej potrafi: “Pucio i ćwiczenia z mówienia” to przygody Pucia odbywające się w górach, gdzie pojechał z rodziną. Malucha na pewno zaciekawią śnieżne zabawy: zjeżdżanie na sankach czy bitwa na śnieżki. Dzięki tej serii książek, dziecko nauczy się kolejnych nowych słów, odmiany rzeczowników i czasowników. Dla rodziców przygotowane są pytanie, które może stawiać dziecku i tym samym zachęcać go do odpowiadania pełnymi, złożonymi i coraz trudniejszymi zdaniami.

Celem kolejnej części jest nie tylko nauka opowiadania, ale także oswojenie z nową sytuacją. “Pucio umie opowiadać” to książka, która może być wsparciem w przygotowaniach do przyjścia na świat nowego członka rodziny. Autorka zachęca do opowiadania o sytuacjach, które dziecko przeżyło, co sądzi, jakie są jego wrażenia. Uczy również stawiać pytania kierowane do rodziców. To nie tylko nauka przez zabawę, ale także zachęta do wspólnego spędzania czasu rodzica z dzieckiem, wspólnego wspominania. Ta część Pucia pokazuje również, że trudne emocje, takie jak smutek, lęk czy złość są całkowicie naturalne.

Świetnym dopełnieniem serii “Pucio” są puzzle i gry, które można łączyć w zabawie z książkami. Ekologiczne, z pięknymi ilustracjami, które już dobrze znamy.

Pucio jest chłopcem, którego warto znać – sympatyczny, pozwalający uczyć się przez zabawę. Każda książka to nie tylko nauka nowych umiejętności, ale także utrwalanie tych wcześniej zdobytych. Lektura obowiązkowa!:)

Zostaw komentarz